Willis Haviland Carrier (17. júl 1902)

Navrhol prvý klimatizačný systém, čím spustil priemysel, ktorý zásadne zlepšil spôsob, akým žijeme a pracujeme.

Vynález, ktorý zmenil svet...

V kalendári svietil dátum 17. júla 1902, kedy mladý výskumný inžinier autorizoval súbor mechanických výkresov navrhnutých na vyriešenie výrobného problému v spoločnosti Sackett & Wilhelms Lithography and Printing Company v Brooklyne, v New Yorku. Neboli to prvé kresby, ktoré 25-ročný Willis Carrier pripravil v mene svojho nového zamestnávateľa – Buffalo Forge Company.

Od promócie na Cornell University tento skromný, ale nadaný inžinier navrhol okrem iného aj plány na tepláreň, sušiareň reziva a sušičku kávy. Takéto produkty boli v portfóliu spoločnosti Buffalo Forge, uznávaného dodávateľa kovoobrábacích zariadení, ventilátorov a ohrievačov.

Ventilátor s trojštvrťovým krytom, ľavé horné horizontálne dávkovanie, fúkanie vzduchu cez a spodok ohrievača do tehlovej pretlakovej komory.

Problém začal papierom...

Na jar roku 1902 navštívil konzultačný inžinier Walter Timmis manhattanskú kanceláriu J. Irvina Lylea, vedúceho predajných aktivít Buffalo Forge v New Yorku. Timmisov klient, Sackett & Wilhelms, zistil, že vlhkosť v jeho závode v Brooklyne spôsobila zmätok s farebným registrom jeho viacfarebnej tlače. Atrament, aplikovaný po jednej farbe, sa nevedel zosynchronizovať s rozťahovaním a zmršťovaním papiera. To spôsobilo nízku kvalitu tlače, vysokú produkciu odpadu a premrhaný čas výroby. Časopis Judge bol náhodou jedným z dôležitých klientov, ktorých plán výroby bol ohrozený. Timmis mal nápady, ako sa k problému postaviť, ale potreboval pomoc.

Jednou z Lyleových skvelých schopností bola jeho schopnosť odhadnúť nové obchodné príležitosti a túto okamžite uchopil. Vedel, že inžinieri už dávno dokázali ohrievať, chladiť a zvlhčovať vzduch. Niekedy v dôsledku ochladenia dokázali znížiť vlhkosť, ale presná kontrola vlhkosti vo výrobnom prostredí – to bolo niečo úplne nové. Lyle mal tiež vrodenú schopnosť odhadnúť ľudí. V tomto prípade veril, že pozná inžiniera, ktorý si s týmto problémom poradí, čerstvého absolventa Cornell University, ktorý už zapôsobil na mnohých ľudí v Buffalo Forge. Lyle teda prijal Timmisovu výzvu a poslal problém Willisovi Carrierovi, čo bol prvý krok v dlhej a prosperujúcej spolupráci.

Carrier okamžite pochopil problémy a začal svoj výskum prostredníctvom prísneho testovania a intenzívneho zhromažďovania údajov, ktoré sú charakteristickými znakmi jeho dlhej kariéry. Jeho prvý test bol na Timmisove doporučenie. Zahŕňal uterák s voľne tkanou vrecovinou nasýtenou roztokom chloridu vápenatého. Zatiaľ čo zariadenie odstraňovalo vlhkosť, pridávalo do vzduchu teplo, soľ a zápach, čo nie je v procese tlače prijateľné.

Tento výkres je výsledkom prelomového dizajnu Willisa Carriera, ktorý bol predložený spoločnosti Sackett & Wilhelms 17. júla 1902 a poskytol základ pre vynález - prvý moderný klimatizačný systém.

Carrier potom vyskúšal svoj vlastný experiment, kde nahradil paru studenou vodou prúdiacou cez vykurovacie špirály, pričom vyrovnal teplotu povrchu špirály s rýchlosťou prúdenia vzduchu, aby sa teplota vzduchu znížila na požadovanú teplotu rosného bodu. Aj keď Carrier pracoval, vedel, že každá časť procesu – od kovových zvitkov náchylných na hrdzu až po nepresné tabuľky Weather Bureau – sa dá zlepšiť. Napriek tomu sa on a jeho tím neustále posúvali vpred, dokončovali kresby a posielali ich Lyleovi na implementáciu.

Prvá sada výmenníkov bola inštalovaná v závode Sackett & Wilhelms koncom leta 1902 spolu s ventilátormi, potrubím, ohrievačmi, perforovanými parnými rúrkami na zvlhčovanie a reguláciou teploty. Chladiaca voda sa čerpala z artézskej studne. Prvé leto a na jar 1903 bola doplnená amoniakovým kompresorom, aby sa splnili požiadavky počas celej prevádzky v lete. Tento systém chladiacich výmenníkov bol navrhnutý tak, aby udržiaval konštantnú vlhkosť 55% po celý rok a mal rovnaký chladiaci účinok ako roztopenie takmer 49 ton ľadu za deň.

Lyleova stávka sa vyplatila. Dňa 21. októbra 1903 oznámil v liste svojej domácej kancelárii, že „chladiace výmenníky, ktoré sme predali tejto spoločnosti, mali počas minulého leta vynikajúce výsledky.“ To potvrdilo jeho vieru v príležitosť a vo výnimočný talent mladého inžiniera, ktorý projekt riadil. Willis Carrier preukázal intelekt, kreativitu a víziu, aby zhromaždil všetko, čo sa stalo pred ním, zlepšil to a vytvoril niečo úplne nové.

Riešenie tohto nového problému, bolo tak nové, že pomohlo vyriešiť nielen problém, ktorý dlho sužoval tlačiarne, ale jedného dňa vďaka nemu vznikla spoločnosť a tiež celé nové odvetvie nevyhnutné pre globálnu produktivitu a osobné pohodlie.

Cukrári boli medzi prvými, ktorí prijali modernú klimatizáciu, ktorá spôsobila revolúciu vo výrobe cukroviniek a sladkostí.

Od prvého predaja klimatizačného zariadenia Willisa Carriera v roku 1907 medzinárodnému zákazníkovi spoločnosť Fuji na pradenie hodvábu z Yokohamy udržiaval Dr. Carrier a jeho spoločnosť úzke vzťahy s Japonskom. Tu zobrazený v roku 1937, Carrier pozval členov japonskej obchodnej komisie na letisko Newark na let nad metropolitnou oblasťou na linke United Air Liner Mainliner.

V ten istý deň v roku 1950, keď spoločnosť Carrier Corporation dokončila svoj 2000. odstredivý chladiaci stroj, Dr. Willis H. Carrier, emeritný predseda, navštívil Onondaga Pottery Company v Syrakúzach v štáte New York, aby skontroloval svoju prvú odstredivku dokončenú v roku 1922. Našiel ju v perfektnom funkčnom stave. Predpokladá sa, že tento obrázok patrí medzi posledné zhotovené s Dr. Carrierom.

Dr. Willis H. Carrier zomrel v roku 1950 v New Yorku. Bol zaradený magazínom THE TIMES medzi 100 najvýznamnejších osobností a priekopníkov 20. storočia, ktorých vynálezy zmenili svet.

1
4

Spoločnosť Carrier Corporation teda tento rok oslavuje svoje 120. výročie a je v súčasnosti najväčším svetovým výrobcom klimatizačných systémov.