Montujeme klimatizáciu na fasádu. Potrebujeme povolenie?

Klimatizácia sa v poslednej dobe stáva stále populárnejšou. Stáva sa súčasťou nákupných centier, výrobných hál či kancelárií, ale taktiež sa čoraz viac inštalujú do rodinných domov či bytov. Práve pri tomto type umiestnenia klimatizačnej jednotky často prichádza otázka, či je na montáž nutné povolenie. Ide o citlivú tému, ktorú je potrebné prebrať s každým záujemcom o klimatizáciu, najmä vtedy ak bude jednotka umiestnená na fasáde.

Nie vždy si uvedomujeme, že montážou klimatizačnej jednotky môžeme znehodnotiť niečo, čo nepatrí len nám. Poškodenie spoločnej fasády bez predošlej konzultácie so správnymi osobami vás môže vyjsť veľmi draho. Preto je dôležité byť k ostatným obyvateľom korektný, aby ste sa vyhli možným nepríjemnostiam.

Kam umiestniť klimatizáciu v paneláku?

Ešte kým pristúpite k montáži klimatizačnej jednotky, je nutné splniť niekoľko povinností. V prvom rade by ste mali požiadať správcu budovy o povolenie na montáž klimatizácie. Súhlas by mal obsahovať dokumentáciu, z ktorej bude jasne vyplývať umiestnenie klimatizačnej jednotky, či spôsob odvodu kondenzátu. Taktiež sa odporúča získanie súhlasu nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov.

Umiestnenie vonkajšej jednotky na fasáde

V niektorých prípadoch je inštalácia možná iba na fasádu lodžie. Práve tu sa to najčastejšie povoľuje, nakoľko tu nemusia vzniknúť problémy so zatepľovacím systémom a porušením steny. Správca Vám už menej pravdepodobne schváli montáž jednotky na fasádu bytového domu pri výraznom ovplyvnení architektonického vzhľadu budovy.

Čo s odvodom kondenzátu?

Je dôležité zvoliť klimatizačnej jednotke správnu polohu a následný odvod vody, ktorá vzniká pri kondenzácii. Najideálnejšie je odviesť ju samospádom niekam, kde nikomu nebude prekážať. Najčastejšie sa volí uloženie kondenzu do spoločnej trasy s potrubím chladiva vo vhodne zvolenom spáde smerujúcom do vonkajšieho priestoru.Je dôležité myslieť aj na to, aby vyústenie kondenzu končilo na mieste, kde sa voda rýchlo vysuší, alebo v zime nebude nebezpečná z dôvodu zamrznutia.

Späť k článkom

Kontakt

Sledujte nás

Copyright © 2018 - 2022 Climaport, s.r.o., All Rights Reserved, Developed by MrCode.NET

Mobilná verzia
x

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.