Lamely – akustický komfort

Spoločnosť CLIMAPORT sa podieľala na vylepšení protihlukových opatrení v rezidenčnej zastavanej zóne centra Lučenca. Problematika sa týkala chladičov inštalovaných na streche nového nákupného centra OC Galéria Lučenec. Počas tendrovania časti TZB bolo opakovane prehodnocované, či by mohli nové 2 kusy chladičov CARRIER typu 30XA a 30RB vzduch/voda s chladiacim výkonom cca 2x 850 kW spôsobiť zvýšenie hlukových emisií a preto bolo po konzultáciách s špecialistom v odbore akustika požadované zníženie úrovne vyžarovaného hluku o -17dB(A). Takéto zníženie hluku nie je bežne dosiahnuteľné opciami z výrobného závodu, ktorý sa väčšinou zameriava na zníženie hluku a to buď:

/A/       akustickým opláštením kompresorov (útlm max. -6 dBA), alebo

/B/       inštalovaním pomalobežných ventilátorov (útlm max. -8 dBA), ktoré však majú dopad na zníženie celkového chladiaceho výkonu (cca -15%), ktorého pokles môže spôsobiť deficit chladu v letnom období pri extrémoch počasia (mimochodom ľahko dosiahnuteľných na streche obchodného centra).

S týmito horeuvedenými opatreniami sa však už pri samotných návrhoch zariadení uvažovalo a preto na zníženie hluku o takúto extrémnu požiadavku boli vyšpecifikované a navrhnuté protihlukové žalúzie, ktoré po inštalovaní mali zabezpečiť hluk na zníženie na požadovanú úroveň.

Pred samotnou kolaudáciou budovy došlo k premerania hluku na kritických miestach na najbližších obytných panelových domov (cca 27 m od chladičov) a hlukové merania potvrdili správnosť návrhu a nepresiahnutie hygienicky stanovených hlukových úrovní.

Akustické opatrenia je podľa našich skúseností vhodné riešiť ešte pred samotným návrhom zdrojov chladu, ale vieme s použitím akustických žalúzií spraviť opatrenia aj na existujúce objekty, kde sú zdroje chladu už osadené a kde je dodatočne požadované zabudovanie opatrení na zníženie hluku.

Obr. Výpočet útlmových charakteristík a návrh žalúzií:

 

Obr. ešte pre osadením žalúzií

Pre ďalšie informácie a požiadavky nás kontaktujte na www.climaport.sk

Späť k článkom

Kontakt

Sledujte nás

Copyright © 2018 - 2022 Climaport, s.r.o., All Rights Reserved, Developed by MrCode.NET

Mobilná verzia
x

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.