Aurel Stodola – Slovák, ktorý vynašiel tepelné čerpadlo, by oslávil 160 rokov

Slovensko preslávilo viacero významných vynálezcov, ktorí sa zapísali do dejín techniky. Aurel Stodola (11.5.1859 – 25.12.1942) je jedným z nich. Jeho vynález denne ovplyvňuje životy miliónov ľudí bez toho, aby si to uvedomovali. Profesor Stodola je zakladateľom teórie parných a plynových turbín, rovnako ako aj konštruktér prvého tepelného čerpadla na svete.

Významná rodina

Generácia Stodolovcov sa skutočne vydarila. Aurelovi bratia Kornel a Emil boli významní politici, ktorých podpisy sa nachádzajú aj pod Martinskou deklaráciou. Jeho synovec Ivan Stodola bol známym spisovateľom a dramatikom, autorom známych diel Bačova žena alebo Jožko Púčik a jeho kariéra.

 

Aurel Stodola sa stal tvárou prvej slovenskej pamätnej euromince, ktorej nominálna hodnota má 10 Euro.

Akademické prostredie po celý život

Štúdiá zaviedli Aurela do Budapešti, kde od roku 1876 študoval techniku a od roku 1877 študoval strojné inžinierstvo v Zürichu. Po škole najskôr pracoval v Strojárňach štátnych uhorských železníc v Budapešti, no chuť po vzdelávaní ho neopustila a tak pokračoval v štúdiu na Vysokej škole technickej v Charlottenburgu v Berlíne. Následne sa dostal až na slávnu parížsku Sorbonnu, kde v roku 1884 ukončil svoje štúdium. Neskôr krátko pôsobil v Prahe, ale v roku 1892 prijal ponuku učiť na Vysokej škole technickej v Zürichu, ktorej zostal verný až do svojho dôchodku, teda celých 37 rokov.

Filatelistická rarita – známka s Aurelom Stodolom, uvádzajúca chybný rok úmrtia

Najväčší vynález – tepelné čerpadlo

Aurel Stodola bol obrovský zanietenec, túžiaci pretaviť svoje poznatky do praxe. Podarilo sa mu to skonštruovaním prvého tepelného čerpadla na svete, ktoré je asi aj jedno z najtrvácnejších. Konštrukcia zariadenia z roku 1928 dodnes vykuruje radnicu v Ženeve. Teórie a princípy vytvorené Aurelom nájdeme zhmotnené v takmer každej tepelnej či jadrovej elektrárni, ktoré by bez jeho prínosu sotva boli tak významné, ako sú dnes. Ani po toľkých rokoch nestratili tepelné čerpadlá na svojej atraktivite. Neustále patria k efektívnym a vyhľadávaným vykurovacím zariadeniam súčasnosti, s ktorými je v dnešnej dobe možné priestor aj chladiť.

 

 

 

Späť k článkom

Kontakt

Sledujte nás

Copyright © 2018 - 2019 Climaport, s.r.o., All Rights Reserved, Developed by MrCode.NET

Mobilná verzia
x

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.