Aktuality

/ VRF a Mini VRF systémy CARRIER Xpower

xpower
Spoločnosť CARRIER predstavuje svoju radu Xpower VRF a Mini VRF systémov s technológiou DC INVERTER a s flexibilným dizajnom, vhodným pre najrôznejšie typy aplikácií.

Čo je vlastne DC Inverter?

Inverter, alebo po slovensky menič v klimatizačnej jednotke sa používa na riadenie rýchlosti otáčok kompresora, pomocou ktorého distribuujeme do klimatizačného systému variabilné množstvo chladiva na zabezpečenie požadovanej teploty prostredia.
Pre porovnanie, tradičné klimatizačné jednotky regulujú teplotu využitím kompresora, ktorý periodický pracuje buď na plný výkon, alebo je úplne vypnutý. Klimatizačné zariadenie vybavené meničom majú variabilnou frekvenciou riadený pohon, ktorý obsahuje elektrický menič pre riadenie rýchlosti motora a tým aj samotného kompresora a chladiaceho výkonu.
Variabilnou frekvenciou riadený pohon využíva usmerňovač na usmernenie prichádzajúceho striedavého el. prúdu na jednosmerný el. prúd. Následne sa použije pulzná šírková modulácia v elektrickom meniči pre vyrobenie striedavého prúdu s požadovanou frekvenciou. Eliminovaním cyklov vypnutia a zapnutia sa výrazne zvyšuje efektívnosť zariadenia.

Xpower VRF

Výkony od 25 kW do 200 kW v režime chladenia (od 27 kW do 224 kW v režime vykurovania)
Xpower-VRF

Xpower Mini VRF

Výkony od 12 do 26 kW v režime chladenia (13 kW do 29 kW v režime vykurovania)
Xpower-VRF-02

Hlavné výhody:

  • Vysoká účinnosť pri chladení aj vykurovaní
  • Široký rozsah prevádzkových teplôt
  • V systéme s viacerými jednotkami, môže byť každá jednotlivá jednotka zvolená za hlavnú jednotku. (záloha pre nepretržitý chod systému pri poruche hlavnej jednotky)
  • Inteligentná technológia mäkkého štartu
  • Rýchly nábeh režimu chladenia a vykurovania
  • Nočný režim s tichou prevádzkou
  • Možnosť dlhšej potrubnej siete

Rozsah pracovných teplôt

Výhodou oproti konvenčným systémom s rozvodmi chladenej vody je hlavne rozsah prevádzkových teplôt, pri ktorých môže zariadenie bez problémov pracovať. Pre porovnanie napr. bežné kompaktné vzduchom chladené tepelné čerpadlá majú obmedzenú prevádzku v režime vykurovania do spodnej hranice teploty max. -10°C. Pre nižšie teploty ako -10°C je u vzduchom chladených tepelných čerpadiel vzduch/voda k dispozícii už iba úzke portfólio typových rád a výkonových veľkostí.
Rozsah-pracovných-teplôt

Hodnoty chladiaceho (EER) a vykurovacieho (COP) faktora

Hodnoty-eer

Variabilita pripojených vnútorných jednotiek

Variabilita-pripojených-vnútorných-jednotiek
Jednou z predností VRF systému Carrier Xpower je možnosť zapojenia jednotky spôsobom priameho chladenia do výparníka umiestneného vo vzduchotechnickej jednotke prostredníctvom prispôsobeného AHU-boxu s nástrekovou sadou a teplotnými čidlami.
Variabilita-pripojených-vnútorných-jednotiek-02
Súčasťou AHU-kitu je aj elektronický obvod a programovateľný ovládač, ktorým možno dané zariadenie monitorovať a prípadne ovládať, čo prispieva k bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky (nakoľko prípadné poruchy vieme týmto spôsobom rýchlo detekovať a odstrániť).
Variabilita-pripojených-vnútorných-jednotiek-03

Diaľkové spravovanie systému

Jednou z mnohých výhod VRF systému CARRIER Xpower je kompatibilita so systémami vzdialenej správy a manažmentu budov. Tým sa výrazne odlišuje najmä od klasických kondenzačných jednotiek, ktoré nemali možnosť vzdialenej správy a monitorovania stavu jednotiek. V dnešnej dobe všade prítomných informačných technológií je však možnosť konektivity zariadení k nadradenému riadiacemu a monitorovaciemu systému takmer nevyhnutnosťou. VRF systémy CARRIER Xpower disponujú možnosťou komunikácie cez 3 základne komerčne používané komunikačné protokoly: LONWORKS, MODBUS a BACNET. Pre konverziu komunikačných signálov využívajú externé zariadenia tzv. brány (Gateway).
Principiálna komunikačná schéma s využitím protokola a brány BACNET.
Variabilita-pripojených-vnútorných-jednotiek-04

Viac informácii Vám poskytnú odborní zástupcovia spoločnosti CLIMAPORT.

Top